Nie samymi klockami Lumag stoi! W ofercie firmy są też akcesoria.

Oferta produktowa Lumag to nie tylko dobrej jakości klocki hamulcowe. Firma produkuje również elementy montażowe do nich. Powstają one w drugiej lokalizacji przedsiębiorstwa, która mieści się na osiedlu Cechowym w Budzyniu.

Po wpisaniu „Lumag” w nawigacji, najprawdopodobniej punktem docelowym podróży okaże się siedziba firmy przy ulicy Rogozińskiej w Budzyniu. To prawidłowy, aczkolwiek nie jedyny adres wielkopolskiego producenta. Kolejna lokalizacja znajduje się na osiedlu Cechowym i produkuje się tam akcesoria do klocków hamulcowych.

W naszej drugiej lokalizacji, która niedawno przeszła metamorfozę odbywa się produkcja elementów stalowych, które są częściami klocków hamulcowych. – mówi Łukasz Żak, Marketing Manager w Lumag. Mam na myśli komponenty takie jak płytki nośne, shimy, a także inne akcesoria montażowe. – dodaje.

Fabryka Lumag na osiedlu Cechowym dysponuje przestrzenią użytkową o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się w niej nie tylko dział produkcyjny, ale również biura inżynierów, narzędziownia oraz dział konstrukcyjny.

Obecnie na wyposażeniu produkcji znajdują się dwie linie Feintool oraz linia Bruderer z urządzeniami peryferyjnymi. – mówi Grzegorz Żak, szef produkcji obróbka plast.

Zaplecze techniczne w tej postaci pozwala na samowystarczalną produkcję akcesoriów do klocków hamulcowych. Prasa wraz z urządzeniami peryferyjnymi pozwala wykrawać płytki o jakości fine blanking oraz większe akcesoria montażowe. Z kolei linia do szybkiego wykrawania Bruderer obciążona jest produkcją shimów oraz piston clipów. Elementy te trafiają w dalszej kolejności do fabryki przy ulicy Rogozińskiej, gdzie stają się częścią klocków hamulcowych.

Szczególną uwagę warto zwrócić na tak zwane shimy.

To niewidoczne na pierwszy rzut oka nakładki antypiskowe, co do których nie ma wątpliwości, że są jednym z kluczowych elementów klocków hamulcowych. Odpowiadają przede wszystkim za tłumienie drgań oraz wyciszanie hałasu. Ich obecność na klockach pełni również rolę izolatora termicznego, chroniąc płyn hamulcowy i zaciski przed przegrzaniem. W codziennej jeździe obecność shimów wpływa na redukcję generowanych hałasów, a także zwiększa efektywność procesu hamowania. – wyjaśnia Łukasz Żak.

Lumag konsekwentnie rozszerza portfolio produkowanych przez siebie produktów. Strategiczna decyzja o inwestycji w tak zwany „stamping operation”, pozwoliła firmie przede wszystkim zabezpieczyć interesy klientów w przypadku problemów z dostawą wyżej wspomnianych komponentów. Jej konsekwencją jest także dywersyfikacja core biznesu, ponieważ wszystkie elementy stalowe produkowane przez Lumag stanowią ofertę dla innych producentów materiałów ciernych.

Istotnym jest również aspekt automatyzacji produkcji. W związku z tym, że procesy ustawione są w nieprzerwanych ciągach technologicznych, jeden operator może obsłużyć dwie linie, które są pod kontrolą systemu SPC.

Ta oferta istnieje by zaspokajać potrzeby własne ale również innych producentów materiałów ciernych, z którymi współpracujemy. To, że dążymy do pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych tak, aby koszt jednostkowy produktu był możliwie najniższy, jest dodatkową zachętą do współpracy z nami. – mówi Łukasz Żak.


Opublikowano

w

przez